konopná mast recept a výroba
http://nasezdravi.blog.cz/1204/konopna-mast-jako-lek
Působení kanabinoidů v lidském organismu:
Analgeticky – proti bolesti
Antispasmoticky – proti křečím
Antiepilepticky – proti epilepsii (záchvatům)
Neuroprotektivně – působí příznivě na nervovou tkáň
Neuroproliferativně – podporuje růst nervové tkáně
Antimeticky – proti nevolnosti
Bronchodilatačně – rozšíření dýchacích cest
Anti-inflamatorně – protizánětlivý efekt
Antiviroticky – proti virům
Antibakteriálně – proti baktériím a mikrobům
Anti-glaukomaticky – snižuje nitrooční tlak
Imunosupresivně – potlačuje imunitní reakci organismu
Antidiabeticky – snižuje hladinu cukru v krvi
Prokineticky – zrychluje střevní pasáž
Vasorelaxačně – uvolňuje cévy
Anxiolyticky – proti úzkosti
Antipsychoticky – proti psychóze
Osteostimulačně – podporuje růst kostí
Antiproliferativně – zabraňuje množení rakovinných buněk
Antimetastaticky – proti šíření nádorových buněk
Antiangiogeneticky – proti vznikání nových cév v tumoru
Apoptoticky – působí samovolné zničení rakovinných buněk
Konopí je rostlina, kterou lidstvo používá k léčbě již přes pět tisíc let. Mnohem déle ji však využívá divoká zvěř, nezřídka k nemalé nelibosti jeho lidských pěstitelů. Máme se zvířaty společný endokanabinoidní systém, jenž se vyvinul během miliónů let. Tento systém reguluje životně důležité systémy organismu, jenž při jeho špatné funkci onemocní. Látky obsažené v konopí léčí tím, že nahrazují nejdůležitější látky zvané endokanabinoidy, které si živé organismy vyrábějí v rámci zmíněného systému. Konopí má nadto celou řadu dalších léčebných mechanismů, tudíž je jeho léčebné působení tak univerzální. Carun mast obsahuje výtažek z BIO konopí českého ekologického zemědělství. Jde o legálně pěstované odrůdy, které se vyznačují velmi nízkým obsahem psychotropního tetrahydrocannabinolu (THC), avšak vysokým obsahem ostatních účinných cannabinoidů, zejména cannabidiolu (CBD). Díky tomu je CARUN bezpečný a účinný zdravotnický prostředek..
Největší zájem je mezi lidmi o konopnou mast, jediný registrovaný zdravotnický výrobek v Česku. Na trhu bývá mastí větší množství. Pozor tedy na etiketu. Správné účinky mají však jen ty vyrobené z výtažků z celých rostlin konopí. Tedy cannabis extract. Nikoli pouze z konopného oleje. Mnohdy uváděného jako hemp seed extraction. Lékaři z celého světa využívají konopné přípravky při léčbě artrózy a revmatismu, konopí pomáhá epileptikům a lidem trpícím zákeřnou Parkinsonovou nemocí, používá se při léčbě anorexie i kožních nemocí jako bývají lupénka a atopický ekzém. Zevní užití ve formě mastí s obsahem výtažku z celé rostliny konopí, z nichž je doporučována Konopná mast Carun, příznivě působí při léčbě široké oblasti kožních potíží, kromě zmíněných, jsou to i akné, opruzeniny, opary, odřeniny, popáleniny, bodnutí hmyzem, ale také při bércových vředech. Výrobky z léčivého konopí budou vhodné v první řadě pro nemocné pacienty trpící zvláště kožními a bolestivými onemocněními. Konopný olej obohacený především o extrakt z celých rostlin Cannabis Sativa s obsahem protizánětlivých cannabinoidů slouží jako účinná pomoc proti ekzémům, lupénce, kožní alergii, plísním, a na veškeré bolesti pohybového aparátu jako je poranění kloubů, šlach, svalů, zad či páteře. Dále jsou vhodné pro sportovce, těhotné ženy i děti, pacienty trpící stresem, depresí, nedostatkem pohybu a všem, kterým záleží na zdravém životním stylu. Konopí má antibiotické, a tudíž protizánětlivé účinky. Účinné látky se v těle chovají jako bílé krvinky a likvidují nezvané hosty. Pozitivní účinky nabízí konopí při migréně, uvolňuje bolesti, svalové napětí, křeče, hojí popáleniny, povrchová poranění, záněty, otoky žil, bércové vředy. Pomáhá tlumit lehké artritické a revmatické bolesti. Konopný olej a extrakt bývá významný v péči o pokožku, regeneruje i značně suchou, citlivou a podrážděnou pleť. Olej zvyšuje obsah ceramidů v pokožce, a tím zvyšuje její přirozenou bariérovou funkci. Efektivně působí na hluboké vrásky, dokáže vypnout a omladit pleť. Je pořád oblíbenější v profesionálních kosmetických salonech, a to díky rychlým ozdravným účinkům, kdy pleť vypadá jasnější, zdravější a mladistvější.
THC (Delta-9-tetrahydrokanabinol) bývá hlavní psychoaktivní složkou v konopí a mívá veliký význam při využití konopí pro léčení. Tato látka bude nerozpustná ve vodě, ale výborně se rozpouští v tucích a alkoholu. Slovo rozpouští zde značí schopnost THC vytvořit homogenní sloučeninu s tukem eventuálně alkoholem. Jak jsme se již zmiňovali, dnes se produkuje THC ze syntetických látek pod názvy Marinol nebo Dronabilon. Základní účinky THC: psychoaktivní, analgetické, neuroprotektivní, působí proti nevolnosti a svalovým křečím a zvyšuje chuť k jídlu.
CBD (Kanabidiol) moduluje psychoaktivní účinek THC, samostatně mívá mírný sedativní účinek. Jeho významné léčebné efekty jsou v poslední době široce zkoumány. Lékařsky bylo prokázáno, že zmírňuje křeče, záněty, úzkost a nevolnost a přitom inhibuje růst nádorových buněk. Nedávné studie ukázaly, že kanabidiol bude stejně účinný jako antipsychotika používaná při léčení schizofrenie. Studie dále prokázaly, že může zmírnit příznaky dystonie (mimovolné stahování svalů, jež způsobuje abnormální pohyby a pozice).
CBN (Kanabinol) vzniká rozpadem molekul THC u špatně skladovaného a sušeného konopí (světlo, teplo, vzduch). Jeho obsah v produktu se především zvyšuje na úkor THC. Mívá jen mírné psychoaktivní účinky – jedná se spíše o obluzení a zmatenost. Využití CBN v medicíně je spíše okrajové, jeho aktivita na receptorech funguje podobně jako THC, avšak s daleko slabším účinkem.
CBG (Kanabigerol) nebývá psychoaktivní, mívá avšak léčebný efekt (rakovina kostní dřeně, bércové vředy, pásový opar, ničí povrchové bakterie, potlačuje buněčný růst, stimuluje růst kostí).
THCV (Tetrahydrokanabivarin) moduluje metabolismus THC, má silný protizánětlivý efekt. Údajů o působení THCV na člověka je velice málo, nicméně z pokusů na zvířatech je známo, že působí rychleji než THC a jeho účinek rovněž rychleji odezní.
CBC (Kanabichromen) sám o sobě nemá psychoaktivní účinky, nejspíše ale ovlivňuje průběh intoxikace (vyskytuje se ve vysoce potentních rostlinách a tak se předpokládá, že působí synergisticky s THC – zvyšuje jeho účinnost). Údajů o této látce je však zatím velice málo.
CBL (Kanabicyklol) pravděpodobně neoplývá psychoaktivními účinky a ani neovlivňuje stav po požití THC. Medicínský vliv na člověka je neznámý.
CBDV (Kanabidivarin) stimuluje růst kostí.
THCA (Tetrahydrokanabinolová kyselina) je mírné analgetikum a má uklidňující účinek a působí proti spasmům.
V lékárnách mohou být k dostání konopné masti, jenž však obsahují jen přísadu konopného oleje – obvykle 10-15%, nebo v lepším situaci může být v nich i výtažek z technického konopí. Mnohem účinnější bývají však masti a s přísadou výtažku z květů zakázaného konopí s obsahem THC nad 0,3%. Mnohdy postačí slabé venkovní konopí, jenž v našich klimatických podmínkách typicky dosahuje potenci okolo 4% THC. Kanabinoidy vlastně působí v synergii (vzájemně podporují své účinky), takže vzájemně posilují své léčebné účinky, ale pokud některý z hlavních kanabinoidů chybí, jako je tomu u technického konopí, nemůže se plně projevit léčebný potenciál této rostliny. Mast se stala velmi účinná jako analgetikum při léčbě chronických bolestí kloubů. Revmatických, pooperačních a podobně. Při naražení a akutní bolesti bude nejvýhodnější kostival. Další obrovský efekt přináší domácí mast při kožních onemocněních, zvláště atopickém ekzému a lupénce. Ekzém mizí skoro okamžitě, často ale může být alergického původu a bude tedy taktéž nutné odstranit příčinu. Silný je i účinek protizánětlivý a hojivý. Avšak kupříkladu na starší jizvy je vhodnější měsíčková mast.
Konopí se obvykle užívá pro léčbu onemocnění, jenž se projevují zhoršeným stavem kůže. Jedná se především o nejrůznější druhy atopických i jiných ekzémů, ale i o některé druhy lupenky (psoriasis) a akné nebo o různé druhy oparů (i pásových). Pomáhá léčit příznaky těchto onemocnění a účinně působí proti svědění, jenž je častokrát doprovází. K léčbě se používají přípravky obsahující účinné látky v konopné sušině doplněné konopným olejem a dalšími látkami a konopný olej jako takový. Suchá kůže vzniká snížením obsahu tuků v kůži, konkrétně úbytkem ceramidů, k němuž dochází vlivem nemoci či životního prostředí. Ceramidy se z pokožky vymývají například při mytí nádobí, ručním praní a úklidu s použitím saponátů. Nedostatek tvorby ceramidů má za následek narušení bariérové funkce kůže, což platí v první řadě u malých dětí. Voda z hlubších vrstev se dostává na povrch, kůže tak rychle vysychá a dochází ke svědění, jenž nutí ke škrábání. Tohle logicky stav kůže dále zhoršuje a otevírá bránu infekci.
mast na opary z konopí
Zdroj dalších informací:
mast carun
Mnohem více zde|
Konopí má uplatnění nejen v lékařství. Po více než tisíc let před Kristem a až do roku 1883 našeho letopočtu bylo konopí nejvýznamnější světovou zemědělskou plodinou. Bylo nejdůležitější surovinou pro tisíce firem, jenž vyráběly vlákna, látky, oleje na svícení, papír, kadidla, vůně a léky. Představovalo základní zdroj bílkovin pro lidi a zvířata. Pěstování konopí získalo skutečně v Čechách i na Moravě značnou tradici. V dnešní době slouží jako potravina ve formě semen obsahujících konopný olej a mají bohaté zastoupení všech esenciálních aminokyselin včetně těch, jenž si tělo neumí vyrobit. Z listů se připravují nápoje, ze semínek se vyrábí mouka, pečivo, konopné mléko, sirup jako například BIO Hostětínský sirup, olej využívá v kosmetice Hempz, bývají z něj vyrobená česká konopná mýdla Hemp, konopí se opět uplatňuje při výrobě papíru, textilií, oblečení Hoodlamb, nahrazuje plasty a používá se ve stavebnictví.